4 YAŞ

4 YAŞ İLE BİRLİKTE BİZİ NELER BEKLİYOR?

Anne ve baba için, onun bir birey olduğunu bilmek ve onu tanımaya çalışmak ilk adımdır.

  • Çocukları dinlemek, benim fikirlerim önemli mesajı verir ve çocuk değer gördüğünü hisseder.
  • Bir şeye ilk defa elini uzattığındaki ebeveyn tavrı çok önemlidir. Her ne ise incelediği aynı heyecan ve heves ile yaklaşırsanız, merak zekasını beslemeye çok büyük yardım etmiş olursunuz.
  • Çocukların ‘’KENDİ’’ gibi olabilmesi ‘’KENDİ’’gibi davranabilmesi için ona fırsat vermelisiniz. Çocukların yaptıklarını anlatırken onları övgülere boğarak “Anne babamı mutlu etmeliyim” duygusunu yaratıyoruz. Bir süre sonra kendi istediği için değil, övgü duyacağı için isteği dışında davranışlar sergilemesine sebep oluyoruz. “Kendin ol” mesajı verebilmek için olumlu ya da olumsuz kararlarına saygı gösterip neden olmaz ya da neden oluru anlatmak gerekir ki konu her ne olursa kendi fikrini size aktarabilsin.
  • Çocukların var oluşuna saygı göstererek yaklaşmalıyız. Çocuğun sorumluluklarını kendisinin yapmasına imkan tanımalıyız. Denesin,uğraşsın.  “Yanındayım, gözüm üstünde, yardıma ihtiyacın olduğunda buradayım” mesajı vermeliyiz.
  • Kendi başına bir işle uğraşırken çabasını görmeliyiz. Yardım istemeden yardım etmeyin ki kendisine ait başarısını çalmayalım.
  • Yaptığı faaliyete, etkinliğe, anlattığı konuya, oynadığı oyuna vb konulara değer verin ki özgüveni gelişsin, pekişsin.

Okulla birlikte özellikle 4 yaş grubunda bazı şeyler daha da iyi görünür, hissedilir hale gelir. Kendisini ifade etmesine fırsat verilmeli ve aile, okul ile el ele hareket etmeli ki çocuklar öğrenci kimliğini oluşturabilsin.

Şükran GÜNEŞ

Kurucu

 

To Top