Annelik mucizesi hem de iki kere

İç içe 3 can…

İkizlere hamile olduğumu öğrendiğim gün itibari ile her anne gibi hamilelik ve ikiz bebek bakımı ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamıştım. Hangi kitap evine girsem annelik ve hamilelik hakkında bir sürü kitap varken, bazı kitapların içinde bir ya da iki sayfalık bir anneyi asla tatmin etmeyecek yüzeysel yazılar dışında, çoğul gebelik ile ilgili tek bir kaynak bulamamıştım.

İkiz doğumu, çoğul gebelikle ilgili detaylar, erken doğum riski gibi tıbbi bütün bilmediklerimi ve merak ettiklerimi doktorumdan öğreniyordum. Ancak sadece tıbbi bilgi insana yetmiyor. Aklında bir sürü cevapsız soru ve kimden ne öğreneceğini bilmiyorsun.

Çoğul gebelikle ilgili araştırma yaptıkça ne acı ki ikizler üzerine uzman pedagog bile olmadığını öğrendim. Ben de her anne gibi çocuklarını iyi yetiştirmek isteyen üstelik de bir değil iki bebeğe birden faydalı olmak isteyen bir anneyim. Araştırmak, okumak, bilgi sahibi olmak istiyordum, bildiklerime ve öğrendiklerime tecrübelerimi ekleyerek bebeklerimi en doğru şekilde büyütmeyi beklerken doğrudan tecrübe sahibi olmuş oldum.

İkizlere hamileyken etrafımda hiç görmediğim kadar ikiz bebek sahibi görmüştüm. Öğrendim ki insan içinde bulunduğu durum her neyse algıda seçicilik yaşıyormuş. 31 haftasını tamamladıktan sonra annesinin aceleci tarafını almış olan ikizlerim çok şükür sağlıkla dünyaya geldiler. 20 günlük kuvöz maceramızın sonuna geldiğimizde evimizin mis kokan misafirleri artık yuvasındaydı. İki ballı kızımız vardı artık bizim. Kızlarımızı eve getirip en güzel köşemize yatırıp dakikalarca seyrettik. Bu minikler bizim mi diye düşündük ve her seferinde inanamadık. Canım kızlarım 4,5 yaşındalar hala inanamıyoruz.

İkizlerim olduğu günden bu yana tecrübelerimi yazıyorum. Annelik tecrübesi evet mucizevi bir durum ancak ikiz anneliği bambaşka. Hem iki kat mutluluk, hem iki kat enerji, hem iki kat sevgi, hem iki kat heyecan, hem iki kat masraf, hem iki kat uykusuzluk, hem iki kat yorgunluk hem hem hem sayfa dolusu yazabilirim. Olumlu birçok yanı olduğu gibi özellikle anneyi zor günlerin beklediği de bir gerçek. İkiz annesi olmak demek, çok sağlam psikoloji demek, iki kat fazla sabır demek, iki kat fazla sevgi demek, merhamet demek, özveri demek 4 çift gözün size aynı masumiyetle boncuk gibi bakması demek ki bu her şeye değer.

Prematüre ikiz annesi olarak ilk korkum bu bebekler nasıl büyüyecek diye endişelendim. 1810 gr. lık ve 1890 gr.lık minik kuşlar nasıl büyüyecekti?  Tam toparlandılar artık ele avuca geldiler dedim, bu sefer birbirleri ile rekabet ve yeni bir dolu tecrübe süreci başladı.

Heyy ikiz anneleri uzun heyecanlı bir serüvenin içindesiniz. İkizlerde rekabet, ikizlerde uyku eğitimi ve düzeni, ikizlerde tuvalet eğitimi, ikiz dili öğrenme, ikizlerde dominantlık, ikizlerde oyun, ikizlerde kardeşlik duygusu, ikiz bağlılığı, ikizlerde araba seçimi, ikizlerde yemek yeme krizi gibi bir sürü konu başlığı ile tekrar görüşmek üzere.

To Top