Bremen Mızıkacıları’na Yeni Bir Yorum

Yıllarca yaşadığı çiftlikte her işe koşturan, çiftçinin en büyük yardımcısı “Eşek” artık çok yaşlanmış. Çiftçi, “Bu duruma bir çözüm bulmalıyım.” diye düşünmüş.

Ertesi gün emektar eşeğine,”Yıllardır bana hizmet ettin. Çiftliği evin saydın. Hayatımı kolaylaştırdın. Çok teşekkür ederim. Artık kendine bir hayat kurmalısın.” demiş.

Eşek,”Bütün hayatım burada geçti. Ben başka bir yer bilmem ki! Ne yapabilirim?” diye düşünmeye başlamış. Sonra,”Komşu çiftliklerde de benim gibi hayvanlar var mı? Koca dünyada tek başıma değilim ya!” diyerek yola çıkmış.

Komşu çiftliğe yaklaştığında kendi gibi yaşlı bir köpeğe rastlamış,”Nereye gidiyorsun?” demiş. Köpek, “Uzun yıllar çiftliğe bekçilik ettim. İşimi en iyi şekilde yaptım. Kendime yeni bir hayat kurmaya gidiyorum.” demiş. Eşek, yalnız olmadığını anlamış. Köpekle tanışmaktan mutluluk duymuş.“Çok iyi! Hadi yol üzerindeki çiftliklere de bakalım. Belki bize katılacak başka hayvanlarda vardır.” demiş.

Ne yapabilecekleri konusunda fikirler paylaşarak yürümeye devam etmişler. Başka bir çiftliğe yaklaştıklarında onlar bir kedi karşılamış. Tanışmışlar. Sohbet etmeye başlamışlar. Kedi, “Bu çiftlik çok büyük. Yıllardır koşturdum. Sahibim bana çok iyi baktı. Artık yoruldum. Daha sakin bir hayat istiyorum. Bu nedenle yola çıktım. Size rastladım. Asıl siz nereye gidiyorsunuz?” demiş. Eşek ve köpek de sevinçli bir ses tonuyla, “Biz de senin gibi yeni bir hayat için yola koyulduk” diye yanıt vermişler.

Üçü neler yapabilecekleri konusunda konuşa konuşa yol alırken, bir horoz sesi duymuşlar. Sese doğru yaklaşmışlar. Yakınlarda bir çiftlik yokmuş. Belli ki, horoz da onlar gibi yoldaymış. Konuştukça dört kafadarın bir çok ortak özelliği ortaya çıkmış. Ama en önemlisi, hepsi müziği çok seviyor ve müzikle ilgili bir şeyler yapmak istiyorlarmış.

Ormanda yol alırken hem acıkmış, hem de çok yorulmuşlar. İleride gördükleri bir ışığa doğru yürümeye başlamışlar. Yaklaştıklarında oranın bir ev olduğunu anlamışlar. İçeriden yüksek sesle konuşan insanların gürültüleri geliyormuş. Pencereden içeriye baktıklarında, masada oturan ve gürültü çıkaran insanları görmüşler. Birisi onlara hizmet ediyormuş. Onun ev sahibi olduğunu anlamışlar, ama “Neden mutsuz? Neden gönülsüzce hizmet ediyor? Yoksa bunlar misafir değil mi?”diye sorular arka arkaya sorulmuş. Yıllardır çiftlik sahibine hizmet eden bu hayvanlar, ev sahibinin zor durumda olduğunu hemen anlamışlar ve yardım etmeye karar vermişler.

Ev sahibinin dışarı çıkmasını beklemeye başlamışlar. Ev sahibi dışarı çıktığında, “Zor durumda olduğunuzu fark ettik. Bizler yıllarca büyük çiftliklerde sahiplerimize yardımcı olduk. Sizin için ne yapabiliriz?” demişler. Ev sahibi, “ İçerideki yabancı insanlar evime izinsiz girdiler. Şimdi de gitmiyorlar, benden hizmet bekliyorlar. Bu durum beni çok zorluyor ve tek başıma onlarla baş edemiyorum. Beni onlardan kurtarırsanız çok sevinirim.” demiş.

Dört kafadar düşünmeye başlamış, konuşmuşlar, tartışmışlar. Sonunda bir plan yapmışlar. Eşeğin üstüne köpek, köpeğin üstüne kedi, kedinin üstüne horoz çıkmış ve hep bir ağızdan korkutucu sesler çıkarmaya başlamışlar. Amaçları içeridekileri evden uzaklaştırmakmış. Yabancılar duydukları seslerden ürkerek kendilerini kapıdan dışarı atmışlar. Ev sahibi hemen kapısını kilitlemiş. Yabancılar evden gittikçe uzaklaşmışlar. Ev sahibi, bizim kafadarları içeri almış. Karınlarını bir güzel doyurmuş. Nereye gittiklerini sormuş. Eşek olan biteni anlatmış, “Biz Bremen’e gidip müzikle ilgilenmeye karar verdik.”  diye eklemiş. Ev sahibi,”Sizi kararınızdan döndürmeye niyetim yok ama burada çok yorulmazsınız. Siz bana yardım ederseniz, bende sizi doyurur, sıcak bir yuva veririm. İşiniz bittiğinde de istediğiniz kadar müzikle ilgilenebilirsiniz. Benim içinde çok iyi olur. Kalırsanız çok mutlu olurum!” demiş.

Bu teklif çok hoşlarına gitmiş. Hem işe yarayacak, hem de istedikleri hayatı yaşayabileceklermiş. Hepsi yaşlı olduğu için, evlerine “MUTLU YAŞLILAR EVİ – BREMEN MIZIKCILARI” adını koymuşlar ve birlikte şarkılar söyleyerek, yaşadıklarının tadını çıkarmışlar.

Yeterince hizmet ettik

Dinlenmeyi hak ettik

Ne istersek yaparız

Keyfimize bakarız

Her yaş güzel,hayat güzel

Ya ya ya şa şa şa

Bremen mızıkacıları çok yaşa.

 

 

To Top