İkizler Aşkına

İkizlerle yaşam diye bir gerçek var. İkizlerle arabada tek başınıza kısa ya da uzun süreli yolculuk yapmak, ikizlerle sofra düzeni oluşturmak, ikizlerin uyku sürecini yönetmek gibi.

İkiz annesi olmak evet zor ve yorucu bir süreç. Ama bir o kadar da özel ve keyifli. Önemli olan bu süreci nasıl yönettiğimiz. Aynı yaşta aynı beklentilerle sizi bekleyen iki küçük can var. Şiiişttt sessiz olun bebeği uyutuyorum dediğinizde evde herkes sessizce sizin çocuğunuzu sakince uyutmanızı bekleyebilir. İkiz annesinin böyle bir lüksü çoğunlukla yoktur. İster tek yumurta ikizi olsun, ister çift yumurta ikizi olsun aynı anda aynı anne karnında büyüyüp dünyaya dakika farkıyla merhaba diyen mucizeler onlar. Siz ne yaparsanız yapın aynı anda acıkıp, aynı anda uykuları gelip, aynı anda anneye ihtiyaç duyacaklar. Bebeklik sürecinden itibaren çevrelerini ve dünyayı tanımaya başlayan bu küçük yavrular kimin kucağına giderse gitsin anne kokusu arayacaktır. Ne olursa olsun bu yorucu sürecin tadını çıkararak yaşamak gerekiyor.

Benim ikizlerim 31 haftalık doğdu. Hem ikiz hem de prematüre iki bebek annesiyim. 20 günlük kuvöz tecrübemizden sonra evimize gelebildik. 45 günlüklerdi gezmelere başladığımızda:) Evde yoğun bakım hemşiresi modunda bir anne, hemşire yardımcısı anneanne ve her işe koşan baba (iyi ki var). Evde hep aynı tempo ve enerjiyle yaşamak zorundasınız. İlk 4 ay ev hayatınız ikizleri besleme, hopp alt değiştirme, gazını çıkarma, biberonları ve diğer kullanılanları temzileme vb işlerle geçiyor. Steril olması gereken biberonlar var, alt değiştirme keza meşakkat. (Prematüre doğanlarda dikkat edilmesi gerekiyor herşeyin steril olmasına)

4. aydan itibaren ( aslında düzeltilmiş 2 aylıklar ) her türlü gelişimleri normal gidiyorsa normal bebekler gibi küçük bir tatlı kaşığı yoğurtla ek gıdaya başlayabiliyorsunuz. Mesela ben mecburiyetten ek gıdaya başlamıştım. İkizlerden birisi bir lokma olmasına karşın sütün sıcaklığını ayırıyordu. Anne sütü sıcaklığında olmalıydı sağılmış anne sütü ya da prematüre maması. İnanılır gibi değil ama 2 kg lık yavru sizi yönetiyor.Neyi nasıl yapacağınızı öğretiyor. Öyle böyle ele avuca geliyorlar.

6 aylıktan sonra keyifli süreç başlıyor aslında. Hareketleri ve birbirleri arasında yaşananlar keyfinizi daim kılıyor. Yaklaşık 9 aylıklardı karakter olarak baskın ve idareci taraf net olarak belli olmuştu. Bir de böyle bir gerçek var. İkizlerde idare eden bir taraf ve dominant bir taraf ortaya çıkıyor. Bu süreci anne baba olarak doğru yönetmemiz adil olmakla eşit olmak arasındaki farkı iyice anlamamızla ve buna uygun davranmamızla mümkün oluyor.

To Top