İkizlerle Hayat

İkizlerle Hayat

Aile Olmak

İkiz Ailesi Olmak

 

Her zaman söylediğim bir şey var. İkiz annesi olmak çok kıymetli.  Annelik başlı başına çok kıymetli ancak ikiz annesi olmak X2.

İkizler büyüdükçe sizin yan yana can cana yatan minik yavrularınızın istekleri de farklılaşıyor.

Her ne kadar aynı zamanda doğsalar da onlar iki farklı birey. İki farklı kişilik aslında. Önce bunun bilincinde olmak ve öyle davranmak gerekiyor. Anne baba olarak tek yumurta ya da çift yumurta ikizi fark etmez çocukların farklılıklarını gözlemlemek durumdasınız. Tüm çocukların algı şekli ve sevgi dili birbirinden farklıdır. İkizlerde bu yönetilmesi gereken bir süreç olmalıdır. (Yaş aralığı yakın kardeşlerde de bu yönetilmelidir ) Çocuklar dünyayı ve çevreyi ilk önce duygusal olarak algılar. Anne karnında başlayan bu duygu bütünlüğü ,doğumdan sonra da öncelikli anne olmak üzere  babanın da duygusal durumuna karşı hassasiyet göstererek devam eder.

Örneğin 18 aylık bebeği uyku problemi yaşayan bir anne, bebeği sakince uyuması için uğraşmaya başladı, yarım saat geçti ve bebek hala uyumadığı gibi ağlamaya da başladı. Anne ne oldu acaba, neden uyumuyor,bir yeri mi ağrıyor, bir şey mi oldu diye tedirginliğe başlar ve bebek hala uyumamıştır. Bir yarım saat sonra annenin endişe ve tedirginliğine öfke de karışmaya başlayacaktır. Offff neden uyumuyorsun, ne oldu anlamadım ki gibi cümleler peşi sıra gelecektir. Bu durumda bebek annenin tedirgin,telaş ve panik duygularını olduğu gibi alacaktır. Uyku süreci eziyete dönecektir her ikisine de 🙁

İkizlerde defalarca başıma gelmiştir. Uykuları var ancak benim daha uyku rutinine başlarken inşallah bugün rahat uyurlar tedirginliğimden etkilenen bebeklerimin uykusu eziyete dönmüştür. Bizzat denedim. Ben ne kadar rahat ve sakin olursam bebek her ne kadar huysuz olursa olsun sakinleşiyor. Yeter ki siz anne olarak sakinliğinizi ve duygu durumunuzu kontrol edebilin. Yaaaa benim oğlum,kızım o kadar huysuz ki öyle söylemeyle olmuyor diyenleri duyar gibiyim. Bir de klasik tabii ikiz anneliğini hiçe saymak isteyen yaş aralığı yakın 2 çocuk anneleri var malesef 🙂 Ayyy bizimkiler de ikiz gibi büyüdü. Yoook öyle gibi büyümek , gibi yapmak. Yaş aralığı ne kadar az olursa olsun birine kırmızı balık söylersin anlayabilir, diğerine çıngırak sallarsın. Birini mama sandalyesine oturtup diğerinin altını rahatça temizleyebilirsin. Örnekleri sayfalarca çoğaltabilirim. Yani hiçbir şey – miş gibi olmuyor.

İkizlerde yine baskın bir taraftan bahsedeceğim. Çoğunlukla ikizlerde bu zor durum idare ederek geçiştiriliyor. İkiz çekici bir tarafım var. İkizlerden sonra o kadar çok ikizi olan anneyle ve ikizlere hamile anne adayıyla tanıştım ki… Hepsinde farklı hikayeler ancak olayların çoğu aynı.

Dominant bir taraf 9.aydan sonra aslında belli olmaya başlıyor. 12. ayda netleşiyor. Annelik işte aman iyi oynasınlar, iyi anlaşsınlar diye kendinizi paralarken çocuklarınıza zarar verebiliyorsunuz. Dominant tarafın isteklerini, direttiği konuları problem çıkmadan çözeyim diğeri sorun çıkarmıyor nasıl olsa dediğiniz an en büyük hata başlıyor aslında. Gün geçtikçe dominant ikizin istekleri artacak, direnç gösterdiği konu çoğalacak. Sonra bir bakmışsınız ne kadar çok konuda idare etmek zorunda kalıyorsunuz. İdare eden taraf mülayim ikiz ise herkes tarafından ”yavrum yazık her şeyi nasıl idare ediyor”  diyerek daha küçücükken ilk etiketini alıyor.

 

To Top