Prematüre Annesi Parmak Kaldır

Kasım Ayı Prematüre Farkındalık Ayı.

Erken doğum yapan her anne hormon çılgınlığı yaşar. Doğum yapmıştır, fiziksel olarak sütü bile gelebilir. Ancak psikolojik olarak daha doğuma zaman vardır.Karnı boş, kucağı boş…

31 haftalık doğum yapmış ikiz prematüre annesiyim. Hastaneden kucağın boş çıkmak nedir çok iyi bilirim. Aklın karmakarışık kendi ağrını sızını bırakır yavrunun derdine düşersin. Tedirgin, kucağına bile alamadığın bebeğini  hastanede bırakırsın.  Yeni doğum yaptığını unutur ayaklanır hiç bir şey olmamış gibi bebeğini görmeye hastane kapısına koşarsın. Yoğun bakım odasına özenle ve heyecanla hazırlanırsın.   Yüreğin hop eder gözünde yaşın hazır ama ağlamak istemezsin. Yavrunu görme heyecanı ile yeşillerini giyer dezenfekte olur ve bebeğini camın arkasından seyre başlarsın.  Yüz üstü başı yan yatırılmış, ağzında beslenme hortumu, ayağında bantlanmış kablolar, üzeri ışıklı bir fanustadır. Sanki rahatsız olacakmış gibi sesin titrek ve küçük harflerle konuşursun. Dokunmaya korkarsın, fanusun önündeki yuvarlak bölmeden elini uzatır yavaşça parmağının ucuyla sever, okşarsın incinmesin diye.

Bin bir soru vardır aklında doktoruna soracağın, kaç gram oldu? ( kaç kilo değil ) solunumu nasıl, ciğer gelişimi iyi mi? emme refleksi ne zaman olacak, ayağında bağlı kablo nedir, ne işe yarar? Neden böyle yatırıyorsunuz, ağzındaki bantlar canını yakar mı? …

Eşiniz güçlü durur yanınızda,elinizi sımsıkı tutmuş  yoğun bakım doktorunun ağzına bakarsınız söyleyeceği en ufak kelime bile çok büyük anlam ve önem taşır sizin için.

Prematüre annesi olmak çok özeldir. Doğum sonrası sendromu yoktur, lohusalık yoktur, 15 gün yatayım yeni doğum yaptım, canım şunu çekti, şuram ağrıyor yoktur:(  Prematüre doğum yapan annenin süslü hastane odası yoktur varsa da gözü görmez, süslü gecelik ve sabahlıkları yoktur, tebrik istemez, telkin istemez. Rahat bir eşofman altı ve üzerine giyip hemen çıkacağı bir hırkası vardır. Güçlüdür, güçlü durur dimdik ayakta, bilir ki onu bekleyen, sıcaklığını arayan minik bir kalp onu bekliyor.  Prematüre annesinin sadece ve sadece bebeğinin bir an evvel hastaneden sağlıkla çıkması ve eve götürme isteği vardır. Cebinizde bir mendil, her şey yolunda gitsin, sağlıkla gidelim duaları vardır yanınızda.

Üç kere güçlü olmayı gerektirir.  Önce bebeği için sonra kendisi için sonra çok sevdiği eşi için ayakta durmalıdır.

Hissettiklerini paylaş lütfen, paylaşmadığın her endişeli duygu içinde büyüyüp minik yavruna yansıyor bunu bil. Paylaşmak için seni anlayacak birini seç kendine. Benim bu süreçte en iyi arkadaşım yoğun bakım önünde tanıştığım başka bir prematüre bebek annesiydi.  Annen anlayamaz, kardeşin anlayamaz, arkadaşın anlayamaz ,çünkü onların söylediği her şey aslında telkindir bilirsin. Onlar sen üzülme diye sen mutlu ol diye elinden geleni yapar en iyi niyetleriyle ama içinde bulunduğun ruh hali onu istemez. Hastane kapısında tanıştığın prematüre annesidir bu süreçte sana can yoldaşı. Hiç tanımadığın biriyle hayatının en önemli anlarını paylaşır,en önemli anılarını biriktirirsin o heyecanlı bekleyişte.

Çocuk annesine nasıl bağlanırsa hayata da öyle bağlanır!!!

Heeeyyyy prematüre annesi nerdesin? Anlat ve hikayeni paylaş burada seni anlayan biri var bilesin. Sen çok ama çok özelsin:)

 

 

To Top