SİZİN ÖĞRENME STİLİNİZ, SEVGİ DİLİNİZ HANGİSİ?

Öğrenme Stili nedir?

Neden Gereklidir?

Öğretmen Değişimli Sistem Ne Demek ve Öğrenme Stiliyle Bağlantısı Nedir?

Öğretmen değişimli sistem derken aslında ne demek istiyoruz?  Çocuklarımız kaç yaşında olursa olsun hepsi anne kuzusu.  Anne kucağından ayrılan çocuğun okulda tek bir öğretmene bağlanması ilk aşamada rahatlatıcı gelebilir ancak çocukların sağlıklı psikolojik ve zihinsel gelişimi açısından farklı yetişkinlerle iletişim bağı kurmaya ihtiyacı vardır.  Biz bu gerekliliğin bilincinde bir kurum olarak çocuklarımızın anne ve babasıyla kurduğu güven bağını destekleyerek farklı yetişkinlerle güven bağı oluşturmasına izin veriyoruz.

Her bir çocuğun öğrenme stili, sevgi dili farklılık göstermektedir.   (Öğrenme Stilleri:  Kinestetik, Görsel, İşitsel )       Bu ne demek? Öğrenme stili görsel olan bir çocuk, kinestetik ( dokunsal ) olan bir öğretmenle %100  iletişim ve güven bağı kuramaz. Çünkü öğrenme stilleri yani algılamaları farklı. Tamamen örtüşmeleri mümkün değil.  Çocuklarımız için şunu sıkça söyleriz. Bu çocuk sevdirmiyor,öptürmüyor kendini ya da bu çocuk tepemizden inmiyor gibi sohbetlerimiz mutlaka vardır hepimizin.  İşte tam da bundan bahsediyoruz. Çocuklar algılarıyla örtüştükleri kişileri seçerler.  Öğrenme stili kinestetik olan bir çocuk her daim sevilmek ister, çünkü duygusal gelişimini sevgiyle dokunmayla, hissetmeyle besler. Üzüldüğünde, sevindiğinde ya da hiçbir sebep yokken gidip öğretmenine sarılabilir.  Ancak görsel işitsel ağırlıklı bir öğretmen, çocuğun bu ihtiyacına tam olarak çocuğun istediği düzeyde cevap veremez. Çünkü kendisi hissetmekle, dokunmakla beslenmiyor. Farklı öğrenme biçimine sahip öğretmenlerimizle çocuklarımızın 3 farklı algısını geliştirmesini sağlıyoruz.

Bazı çocuklar için her şarkıyı hemen ezberliyor, öğreniyor deriz. Hatta ve hatta okuduğumuz hikaye kitaplarını bile 3-4 tekrardan sonra ezberleyebilir. Tam da işitsel ağırlıklı olan çocuklardan bahsediyoruz. Mesela işitsel ağırlıklı çocuklar yabancı dil öğrenmeye daha yatkındır.

Öğrenme stili işitsel ağırlıklı bir çocuğu, kinestetik (dokunsal) öğrenme stili olan bir öğretmen tam anlamıyla doyuramaz.  Çocukların duygusal, zihinsel,eğitim ve öğretimi açısından tam anlamıyla beslenebilmesi ve doyuma ulaşabilmesi için öğrenme stillerine göre seçilmiş öğretmenlerle çalışıyoruz.

Çocuklarımız öncelikli olarak anne-babası , ailesiyle güven bağı kurar. Sonrasında okulda öğretmenleri ve arkadaşlarıyla güven ve sevgi bağı kurmaya başlar. Bu güven hissi ve sevgi bağı okul öncesinde ne kadar sağlam olursa çocuğun ileriki hayatında kız ve ya erkek arkadaşıyla, eşiyle, çocuğuyla, iş yaşamında güvenli ilişkiler kurarak yaşamını sürdürmesini sağlar.

 

 

Şükran GÜNEŞ

Kurucu

 

To Top