Yeni Yıl ve Beklentilerimiz

Yeni yıldan hepimizin beklentileri var.  Sağlık, huzur, mutluluk, iş, başarı…… çoğaltabiliriz.

Peki yeni yılda kendimize ait beklentilerimiz neler? Kendimizle ilgilenelim bir de 🙂 Öncelikle kendimiz olalım. Kendimiz olmaktan kasıt, bize özel olan her şey  aslında, hobilerimiz, kendimiz için zaman ayırmak , iç dünyamıza biraz yolculuk vb olabilir. Olamıyorsak önce kendimizi bulalım. Her ne sebeple ihmal ettiysek ya da isteklerini ertelediysek onları arıyoruz aslına bakarsanız. Kendi kimliğimizi kenara ittiysek çağırıp onunla ilgilenelim. Anne ya da baba olabiliriz, ailemize evlat olabiliriz.  Sürekli anne, baba kimliğinde yaşayarak kendimizi ihmal ediyoruz.  Biz kendimizi bulmadan ve onun ihtiyaçlarını karşılamadan orada büyük bir boşluk yaratıyoruz fark etmeden.  İyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir evlat, iyi bir çalışan olabilmek için kendimizi duygusal açıdan beslememiz şart. ( hangi kimliklerde bulunuyorsak) Örneğin anne kimliğinde boğulmuş bir anneyi düşünelim. Kendi için ne yapmıştır 2017 yılında? Herhangi bir anneye sorsanız ‘’kendinizi ve bir gününüzü anlatır mısınız?’’ diye. Çocuğu ya da çocukları için yaptıklarını, evi için yaptıklarını, iş yerindeki özverisini, aile içinde neler yaptığını anlatırken bulacaktır kendisini.  İşte tam da burada bir dur deyip içimize dönmeliyiz. Kendinizle konuşun lütfen!!! Diyelim ki çocuklar çok bunalttı, iş yerinde problemler yaşıyorsunuz, eşinizle tartıştınız ….ve o an çocuğunuz bir şey sordu istemeden sesiniz yükseldi. O an durup hemen kendinize şunu sorun. Bunu anne kimliğinde mi yaptım, kadın olarak kendim olarak mı yaptım? Cevap anne kimliğinde ‘’kendim’’ olarak çıkacaktır. Çünkü tolere gücü en yüksek kimliktir anne kimliğimiz. Dolayısı ile anne olarak isteyerek sesimizi çocuğumuza karşı yükseltmeyiz.   Ancak ertelediğimiz, ihmal ettiğimiz ‘’kendi’’ kimliğinden kaynaklı bir patlama yaşamışızdır. Bu sebeple önce kadın ya da erkek kendimiz olup, kendimizi bulup, ihmal ettiğimiz kendimizi şartsız koşulsuz çok sevelim. Sonra kendimizde ertelediğimiz, eksik bıraktığımız şeyleri tamamlamak için çaba sarf edelim. Eğer kendinize vakit ayıracak şartlar uygun değil, her şey bitti de kendime vakit ayırmak kaldı diyorsanız da, lütfen kendinize şunu söyleyin. ‘’Seni ihmal ettim biliyorum. ………. sebeplerden ötürü …….. kadar süre sonra mutlaka bu konuyu halledeceğim’’ Zihniniz  sizi bir süre sıkıntıya sokmadan konuyu erteleyecektir.

Bu bilinçle bu yılın her günü önce kendimizi çok sevelim, kendimizin farkına varalım, kendimizi mümkünse ertelemeyelim, eğer erteliyorsak da içimize dönüp kendimize soralım ve konuşup erteleyelim.  Önce kadın ya da erkek olarak ‘’kendi’’ miz olalım sonra eş kimliğimizi besleyelim sonrasında anne ve baba kimliği şahane şekilde ilerleyecektir.

Hayat her şeye rağmen güzelliklerini sizin için saklıyor.  2018 yılının kendinizi fark ettiğiniz bir yıl olmasını dilerim.

 

 

Kurucu

Şükran GÜNEŞ

To Top